Użycie winylu powoduje, że podłogi stają się bardzo elastyczne. Bardzo dobrze amortyzują kroki, uderzenia spadających przedmiotów też są cichsze. Takie panele redukują hałas nawet o ponad połowę. Podłoga jest ciepła w dotyku, nie powoduje dyskomfortu. To dlatego coraz częściej kupują je osoby mieszkające w blokach wielorodzinnych.

Podłogi są odporne na zarysowania, nie przyciągają kurzu, dają się łatwo odnowić oraz mogą być montowane na dużych powierzchniach, możliwość układania na ogrzewanie podłogowe - stosunkowo niski opór cieplny. Wybrane kolekcją są również wodoodporne, dzięki czemu bez obaw możemy je ułożyć w kuchni, korytarzu a nawet łazience. Dużą zaletą takiej powierzchni są także ich właściwości antypoślizgowe, które są wyjątkowo ważne, jeżeli posiadamy małe dzieci i obawiamy się o ich bezpieczeństwo. Podłogi winylowe Poza walorami stricte użytkowymi zaskakują estetyką i precyzją wykonania wiernie oddają charakter naturalnego drewna lub kamienia. Podłogi winylowe mogą mieć różny rozmiar i kształt. Gdy udają drewno, mają rozmiar i kształt desek, paneli. Gdy udają gres czy kamień, często są prostokątne lub kwadratowe.

Ze względu na swoje właściwości techniczne i wizualne, coraz częściej są stosowane tam gdzie od podłogi wymagana jest najwyższa wytrzymałość i uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu wnętrza np.: biurowce; restauracje; placówki edukacyjne; służba zdrowia; salony .

Podłogi winylowe występują jako panele z systemie kilck do ułożenia w systemie pływającym, jak również w formie płytek o grubości 3-6 mm do przyklejenia do równego podłoża.